
3M 3750 AE Hot Glue Sticks
About 3M 3750 Packaging Hot Glue Sticks
The 3M 3750 glue sticks are mostly used for packaging. They offer a fast initial tack on cardboard and paper surfaces and a short, 30 second open time. This hot melt can also be good for other lightweight materials like fiberglass insulation and some metals.
Additional Information
- Works with: 3M AE Applicator (and other 1/2" glue guns)
- Open Time: 30 Seconds
- Color: Clear or Light Tan
- Heat Resistance: 125°F
- Bonds to: Cardboard
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (AE)Â 00051111917114 Â Â
- 3M ID (AE)Â 62372695312Â
Matching Your 3M 3750 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 10") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun
3M 3750 Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3Mâ„¢ |
| Color | Clear, Light Tan, Tan |
| Heat Resistance | 125 Degree Fahrenheit, 135 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 10 Inch, 12 Inch |
| Length (Metric) | 0.25 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 125 Degree Fahrenheit, 128 Degree Fahrenheit, 135 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | AE |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.5 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 12.7 mm |
3MÂ 3750 Data Sheets and Resources
3M 3750 MSDS
3M Bonding Guide
Original: $342.00
-65%$342.00
$119.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3M 3750 Packaging Hot Glue Sticks
The 3M 3750 glue sticks are mostly used for packaging. They offer a fast initial tack on cardboard and paper surfaces and a short, 30 second open time. This hot melt can also be good for other lightweight materials like fiberglass insulation and some metals.
Additional Information
- Works with: 3M AE Applicator (and other 1/2" glue guns)
- Open Time: 30 Seconds
- Color: Clear or Light Tan
- Heat Resistance: 125°F
- Bonds to: Cardboard
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (AE)Â 00051111917114 Â Â
- 3M ID (AE)Â 62372695312Â
Matching Your 3M 3750 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 10") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun
3M 3750 Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3Mâ„¢ |
| Color | Clear, Light Tan, Tan |
| Heat Resistance | 125 Degree Fahrenheit, 135 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 10 Inch, 12 Inch |
| Length (Metric) | 0.25 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 125 Degree Fahrenheit, 128 Degree Fahrenheit, 135 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | AE |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.5 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 12.7 mm |













