
3M 3776 LM Metal & Plastic Glue Sticks
About 3MÂ 3776LM Hot Glue Sticks
The 3M 3776LM glue sticks are a good general purpose hot melt and work especially well at bonding light gauge metals and some plastics. The 3776LM is a low temperature glue stick so it needs to be run through a low temperature glue gun. It also comes in a variety of the 3M glue stick sizes.
Additional Information
- Works with: Sizes for All 3M Applicators
- Open Time: 40 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 140F
- Bonds to: Plastics
- Chemical Base: EVA
Matching Your 3M 3776LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Low Temp AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE LM)
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q LM)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic LT PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG LM
3M 3776LM Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™, Scotch-Weld |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 140 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 140 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 40 Second |
| Product Form | Pound, Stick |
| Size | PG, Q |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrates | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3776LM Data Sheets
3M 3776LM MSDS
3M Bonding Guide
Original: $264.00
-65%$264.00
$92.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3MÂ 3776LM Hot Glue Sticks
The 3M 3776LM glue sticks are a good general purpose hot melt and work especially well at bonding light gauge metals and some plastics. The 3776LM is a low temperature glue stick so it needs to be run through a low temperature glue gun. It also comes in a variety of the 3M glue stick sizes.
Additional Information
- Works with: Sizes for All 3M Applicators
- Open Time: 40 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 140F
- Bonds to: Plastics
- Chemical Base: EVA
Matching Your 3M 3776LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Low Temp AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE LM)
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q LM)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic LT PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG LM
3M 3776LM Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™, Scotch-Weld |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 140 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 140 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 40 Second |
| Product Form | Pound, Stick |
| Size | PG, Q |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrates | Paper & Cardboard, Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3776LM Data Sheets
3M 3776LM MSDS
3M Bonding Guide













