
3M 3747 Hot Glue Sticks
About 3M 3747 Hot Glue Sticks
The 3M 3747 glue sticks are a good general purpose hot melt often used for bonding plastics and metals. The 3M 3747 adhesive offers average heat resistance and comes in a variety of sizes to fit your specific 3M glue gun.Â
Additional Information
- Works with: All 3M Glue Guns
- Open Time: 45 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 145F
- Bonds to: Plastics, Wood, Glass, Metal
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (AE)Â 00021200822209Â
- 3M ID (AE)Â 62374795318
Matching Your 3M 3747 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE)Â
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG)Â
3MÂ 3747 Hot Glue Stick Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™ |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 145 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 145 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 45 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | AE, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Ceramic, Glass, Metal |
| Substrate 2 | Ceramic, Glass, Metal |
| Substrates | Metal |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3747 Data Sheets
3M 3747 MSDS
- MSDSÂ (PDF)
3M Bonding Guide
Original: $363.00
-65%$363.00
$127.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3M 3747 Hot Glue Sticks
The 3M 3747 glue sticks are a good general purpose hot melt often used for bonding plastics and metals. The 3M 3747 adhesive offers average heat resistance and comes in a variety of sizes to fit your specific 3M glue gun.Â
Additional Information
- Works with: All 3M Glue Guns
- Open Time: 45 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 145F
- Bonds to: Plastics, Wood, Glass, Metal
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (AE)Â 00021200822209Â
- 3M ID (AE)Â 62374795318
Matching Your 3M 3747 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE)Â
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG)Â
3MÂ 3747 Hot Glue Stick Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™ |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 145 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 145 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 45 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | AE, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Ceramic, Glass, Metal |
| Substrate 2 | Ceramic, Glass, Metal |
| Substrates | Metal |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3747 Data Sheets
3M 3747 MSDS
- MSDSÂ (PDF)
3M Bonding Guide





















