
3M 3797 Electrical Potting Glue Sticks
About 3M 3797 Polypropylene Glue Sticks
3M 3797 is a polypropylene based glue stick with high temperature resistance, low viscosity and good electrical properties. The 3797 is typically used for electrical potting and comes in both TC and PG stick sizes.Â
Matching Your 3M 3797 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG
3MÂ 3797 Glue Stick Specifications
| Adhesive Type | Polypropylene |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M |
| Color | Off-White |
| Heat Resistance | 170 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 2 Inch, 3 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | PG, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrate 2 | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrates | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3797 Glue Stick Data Sheets
3M 3797 MSDS
3M Glue Stick Bonding Guide
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3M 3797 Polypropylene Glue Sticks
3M 3797 is a polypropylene based glue stick with high temperature resistance, low viscosity and good electrical properties. The 3797 is typically used for electrical potting and comes in both TC and PG stick sizes.Â
Matching Your 3M 3797 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG
3MÂ 3797 Glue Stick Specifications
| Adhesive Type | Polypropylene |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M |
| Color | Off-White |
| Heat Resistance | 170 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 2 Inch, 3 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | PG, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrate 2 | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Substrates | Plastic, Easy-to-Bond (HSE) |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3797 Glue Stick Data Sheets
3M 3797 MSDS
3M Glue Stick Bonding Guide





















