
3M 3738 Glue Sticks
About 3MÂ 3738 Hot Glue Sticks
3MÂ 3738 hot glue sticks are a general purpose EVA hot melt offering a high delivery rate and longer than average open time. They are used to bond a wide range of substrates including corrugated, wood, some plastics and chipboard.Â
Additional Information
- Works with: 3M AE, EC, TC, PG
- Open Time: 50 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 186F
- Bonds to: General Purpose, Sand Core, Corrugated, Wood, Plastics, Chipboard
Common Applications
- Woodworking
- Sand Cores
- Light Product Assembly
Matching Your 3M 3738 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE)Â
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG)Â
3M 3738 Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Bulk Process, Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, Scotch-Weld |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 130 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 130 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 50 Second |
| Product Form | Each, Pound |
| Size | AE, Pellets, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3738 Data Sheets
3M 3738 MSDS
3M Bonding Guide
Original: $616.00
-65%$616.00
$215.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3MÂ 3738 Hot Glue Sticks
3MÂ 3738 hot glue sticks are a general purpose EVA hot melt offering a high delivery rate and longer than average open time. They are used to bond a wide range of substrates including corrugated, wood, some plastics and chipboard.Â
Additional Information
- Works with: 3M AE, EC, TC, PG
- Open Time: 50 Seconds
- Color: Tan
- Heat Resistance: 186F
- Bonds to: General Purpose, Sand Core, Corrugated, Wood, Plastics, Chipboard
Common Applications
- Woodworking
- Sand Cores
- Light Product Assembly
Matching Your 3M 3738 Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE)Â
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun: (5/8" x 2" TC)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld TC Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG)Â
3M 3738 Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Bulk Process, Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, Scotch-Weld |
| Color | Tan |
| Heat Resistance | 130 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 130 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound |
| Open Time | 50 Second |
| Product Form | Each, Pound |
| Size | AE, Pellets, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3738 Data Sheets
3M 3738 MSDS
3M Bonding Guide


















