
3M 3792LM General Purpose Low Temp Glue Sticks
The 3M 3792LM glue sticks are clear general purpose glue sticks. 3792LM multi-purpose glue stick work well with wood, coated paper, polyolefin's and other heat-sensitive materials. 3M 3792LM is commonly used in POP display applications and only used in a low melt glue gun. Â
Please note that there is a non low melt version also for you standard temperature glue guns 3M 3792.
Additional Information
- Works with: 3M AE, EC, TC, PG
- Open Time: 40 Seconds
- Color: Clear
- Heat Resistance: 140F
- Bonds to: Multi-Purpose
Matching Your 3M 3792LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Low Temp AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE LM)
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q LM)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic LT PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG LM)
3M 3792LM Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Bulk Process, Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™ |
| Color | Clear |
| Consumer Label | No |
| Heat Resistance | 140 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 140 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound, 950 Pound |
| Open Time | 40 Second, 50 Second |
| Product Family | Collage and assemblage |
| Product Form | Pound |
| Product Line | Adhesives, sealants and coatings |
| Size | AE, Pellets, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Ceramic, Glass, Glass (Inked Glass - Ceramic), Metal, Metal (Aluminum - Powder Coated - Copper - Stainless Steel - Zinc/Galvanized), Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Plastics/Composites (ABS - Carbon Fiber - Acrylic - Fiberglass - Polycarbonate - Polyester - Polyimide - Polystyrene - Rigid Vinyl), Plastics/Composites (Nylon - PEEK - Polyethylene - Polypropylene), Wood, Woods (Compressed Particle Board/OSB - MDF) |
| Substrate 2 | Ceramic, Glass, Glass (Inked Glass - Ceramic), Metal, Metal (Aluminum - Powder Coated - Copper - Stainless Steel - Zinc/Galvanized), Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Plastics/Composites (ABS - Carbon Fiber - Acrylic - Fiberglass - Polycarbonate - Polyester - Polyimide - Polystyrene - Rigid Vinyl), Plastics/Composites (Nylon - PEEK - Polyethylene - Polypropylene), Wood, Woods (Compressed Particle Board/OSB - MDF) |
| Substrates | Metal, Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Wood |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3792LM Data Sheets
3M 3792LM MSDS
3M Bonding Guide
Original: $306.00
-65%$306.00
$107.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 3M 3792LM glue sticks are clear general purpose glue sticks. 3792LM multi-purpose glue stick work well with wood, coated paper, polyolefin's and other heat-sensitive materials. 3M 3792LM is commonly used in POP display applications and only used in a low melt glue gun. Â
Please note that there is a non low melt version also for you standard temperature glue guns 3M 3792.
Additional Information
- Works with: 3M AE, EC, TC, PG
- Open Time: 40 Seconds
- Color: Clear
- Heat Resistance: 140F
- Bonds to: Multi-Purpose
Matching Your 3M 3792LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M AE Size (1/2" X 12") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Low Temp AE II Glue Gun: (1/2" X 12" AE LM)
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M Q Size (5/8" X 8") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld LT Glue Gun with Quadrack: (5/8" x 8" Q LM)
- 3M Scotch-Weld EC Glue Gun: (5/8" x 8" Q)
3M PG Size (1" X 3") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Pneumatic LT PG II Glue Gun with Speedloader: (1" x 3" PG LM)
3M 3792LM Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Bulk Process, Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M, 3M™ |
| Color | Clear |
| Consumer Label | No |
| Heat Resistance | 140 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 12 Inch, 2 Inch, 3 Inch, 8 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m, 0.07 m, 0.2 m, 0.3 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 140 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 11 Pound, 22 Pound, 950 Pound |
| Open Time | 40 Second, 50 Second |
| Product Family | Collage and assemblage |
| Product Form | Pound |
| Product Line | Adhesives, sealants and coatings |
| Size | AE, Pellets, PG, Q, TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Ceramic, Glass, Glass (Inked Glass - Ceramic), Metal, Metal (Aluminum - Powder Coated - Copper - Stainless Steel - Zinc/Galvanized), Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Plastics/Composites (ABS - Carbon Fiber - Acrylic - Fiberglass - Polycarbonate - Polyester - Polyimide - Polystyrene - Rigid Vinyl), Plastics/Composites (Nylon - PEEK - Polyethylene - Polypropylene), Wood, Woods (Compressed Particle Board/OSB - MDF) |
| Substrate 2 | Ceramic, Glass, Glass (Inked Glass - Ceramic), Metal, Metal (Aluminum - Powder Coated - Copper - Stainless Steel - Zinc/Galvanized), Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Plastics/Composites (ABS - Carbon Fiber - Acrylic - Fiberglass - Polycarbonate - Polyester - Polyimide - Polystyrene - Rigid Vinyl), Plastics/Composites (Nylon - PEEK - Polyethylene - Polypropylene), Wood, Woods (Compressed Particle Board/OSB - MDF) |
| Substrates | Metal, Plastic, Easy-to-Bond (HSE), Wood |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.45 Inch, 0.62 Inch, 1 Inch |
| Width (Metric) | 11.4 mm, 11.43 mm, 15.9 mm, 25.4 mm |
3M 3792LM Data Sheets
3M 3792LM MSDS
3M Bonding Guide


















