
3M Removable Gummy Glue - 3798LM
About 3M 3798LM Removable Gummy Glue
3M 3798LM is a removable 'gummy' glue which is applied in a low temperatureĀ 3M LT glue gunĀ for applications where the adhesive can be safely removed from surfaces like paper, cardboard,Ā and plastic without damaging the surface or leaving an oily residue. Ideal for use on coated surfaces like paper, plastic and glossy laminates. The 3M 3798LM is a very unique product from 3M and one of our best selling glue sticks.
Additional Information
- Works with:Ā 3M LT Glue Gun
- Open Time: 30 Seconds
- Color: Light Yellow
- Heat Resistance: 120F
- Bonds to: Plastic, Metal, Wood, Paper, Cardboard
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (TC)Ā 00021200416040 Ā Ā
- 3M ID (TC)Ā 62379898307Ā
Matching Your 3M 3798LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Polygun LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M 3798LM Gummy Glue Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M |
| Color | Light Yellow |
| Heat Resistance | 120 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 2 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 120 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 1.1 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.62 Inch |
| Width (Metric) | 15.9 mm |
3M 3798LM Data Sheets
3M 3798LM TC MSDS
3M Glue Stick Bonding Guide
Original: $37.00
-65%$37.00
$12.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About 3M 3798LM Removable Gummy Glue
3M 3798LM is a removable 'gummy' glue which is applied in a low temperatureĀ 3M LT glue gunĀ for applications where the adhesive can be safely removed from surfaces like paper, cardboard,Ā and plastic without damaging the surface or leaving an oily residue. Ideal for use on coated surfaces like paper, plastic and glossy laminates. The 3M 3798LM is a very unique product from 3M and one of our best selling glue sticks.
Additional Information
- Works with:Ā 3M LT Glue Gun
- Open Time: 30 Seconds
- Color: Light Yellow
- Heat Resistance: 120F
- Bonds to: Plastic, Metal, Wood, Paper, Cardboard
- Chemical Base: EVA
- 3M UPC (TC)Ā 00021200416040 Ā Ā
- 3M ID (TC)Ā 62379898307Ā
Matching Your 3M 3798LM Glue Stick to the Correct 3M Glue Gun
3M TC Size (5/8" X 2") Glue Sticks Fit:
- 3M Scotch-Weld Polygun LT Glue Gun: (5/8" x 2" TC LM)
3M 3798LM Gummy Glue Specifications
| Adhesive Type | Ethylene Vinyl Acetate |
| Application Method | Handheld Process, Spray |
| Brand | 3M |
| Color | Light Yellow |
| Heat Resistance | 120 Degree Fahrenheit |
| Industries | Automotive, Construction, Consumer Goods, Electronics, Furniture, General Industrial, Military & Government, Packaging, Retail, Signage, Specialty Vehicle, Transportation, Woodworking |
| Length | 2 Inch |
| Length (Metric) | 0.05 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 120 Degree Fahrenheit |
| Net Weight | 1.1 Pound |
| Open Time | 30 Second |
| Product Form | Pound |
| Size | TC |
| Solids Weight Percent (Approximate) | 100 Percent |
| Substrate 1 | Paper & Cardboard |
| Substrate 2 | Paper & Cardboard |
| Substrates | Paper & Cardboard |
| Volatile Organic Compounds (VOCs) | See Safety Data Sheet, Regulatory Data Sheet |
| Width | 0.62 Inch |
| Width (Metric) | 15.9 mm |
3M 3798LM Data Sheets
3M 3798LM TC MSDS
3M Glue Stick Bonding Guide


















